StaroDzierzgonianie

Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzierzgoniu realizuje projekt pn. „Zespół Ludowy StaroDierzgonianie – nauka śpiewu i tańca wraz z wyposażeniem”. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”  w zakresie małych projektów objętego PROW na lata 2007-2013.

 

Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne

w Starym Dzierzgoniu

Kolejny Kamień Wilhelma PDF Drukuj Email
Piątek, 16 Styczeń 2009 11:49

Kolekcja starodzierzgońskich Kamieni Wilhelma wzbogaciła się o kolejne znalezisko. Jacek Paluch, myśliwy miejscowego Koła Łowieckiego "Knieja", podczas spaceru z rodziną, odnlazł 22 obelisk poświęcony Wilhelmowi II. Kamień postawiono jeszcze dla Wilhelma Pruskiego, czyli przed okresem gdy ten został cesarzem Niemiec i królem Prus Wschodnich.

Znalezisko jest jednym z dwóch odkrytych kamieni postawionych dla Wilhelma II jeszcze jako księcia. Pierwszym jest tzw. Drewniany Kamień.

Jacek Paluch z odnalezionym kamieniem

Bardzo istotne, dla całej historii wszystkich kamieni, jest położenie obelisku. Otóż jako jedyny znajduje się w pobliżu Protajn, miejscowości która nie była własnością rodu von Dohna. Jak wiadomo na zaproszenie tego potężnego, wschodniopruskiego rodu cesarz Wilhelm polował w starodzierzgońskich lasach. Historyczne źródła niemieckie podają wprawdzie, że ówczesny właściciel Słobit i Prakwic Richard von Dohna, posiadał pozwolenie od sąsiadów, którzy graniczyli z jego ziemiami, na ich przekraczenie podczas polowań koronowanej głowy, ale dotąd nie znaleziono jeszcze kamienia położonego poza tymi granicami. Wprawdzie źródła podają, że jeden z kamieni był na terenie miejscowości Lipiec, nie można go jednak odnaleźć. Ten kamień potwierdza więć informację podaną przez niemieckich historyków. Poza tym data strzelenia rogacza wskazuje, że ustawiono go podczas tego samego pobytu co ustawienie wspomnianego Drewnianego Kamienia. Drewniany Kamień pochodzi z 15 maja 1887 r., ten z 16 maja 1887 r. Kamień leży na skraju śródpolnego zagajnika lipowego, który powstał na miejscu kępy starodrzewu dębowego. W zagajniku są jeszcze karpy po wyciętych potężnych dębach.  Słowa podziękowania należą się znalazcy kamienia Jackowi Paluchowi, który podzielił się tą informacją i wskazał położenie kamienia. Czekamy na dalsze odkrycia.

Zmieniony ( Sobota, 17 Styczeń 2009 18:11 )
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack

Stworzone dzięki Joomla! Valid CSS