StaroDzierzgonianie

Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzierzgoniu realizuje projekt pn. „Zespół Ludowy StaroDierzgonianie – nauka śpiewu i tańca wraz z wyposażeniem”. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”  w zakresie małych projektów objętego PROW na lata 2007-2013.

 

Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne

w Starym Dzierzgoniu

Reklama

Motławianki

Aniołki Buzanka

Poznaj kulturę sąsiada - Ukraińska Biesiada PDF Drukuj Email
Środa, 01 Lipiec 2009 12:49

Kolejną imprezę realizowaną w ramach Programu Integracji Społecznej przez Gminny Ośrodek Kultury, zatytułowano "Poznaj kulturę sąsiada - Ukraińska Biesiada". Poprzedziła ją szeroka kampania reklamowa a do jej realizacji aktywnie włączyła się ludność pochodzenia ukraińskiego i polskiego zamieszkująca gminę Stary Dzierzgoń. Była to pierwsza tego typu impreza w gminie.

Już od rana, w niedzielę 28 czerwca 2009 r., ogromny transparent zapraszał wszystkich mieszkańców do sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Starym Dzierzgoniu.

Zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwanie organizatorów. Z trudem zmieściliśmy ponad sto osób przybyłych z całej gminy Stary Dzierzgoń i z gmin ościennych: Dzierzgonia, Susza, Iławy, itp. Przybyli zaproszeni goście: wójt gminy mgr Ludwik Butkiewicz, przedstawiciele mniejszości ukraińskiej: Jerzy Sulim - przewodniczący Związku Ukraińców w Dzierzgoniu, ks. Piotr Gaborczak - proboszcz parafii grecko - katolickiej w Dzierzgoniu, przedstawiciele parafii grecko - katolickiej w Suszu i wielu innych, zaproszonych gości. Impreza składała się z dwóch części. Najpierw odbył się koncert chóru ukraińskiego z Koszalina o nazwie "Potik" czyli "Potok".

W zastępstwie chorego dyrektora GOK, gości i zgromadzonych mieszkańców przywitała Renata Grążawska - kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej.

Potem zaczęły się popisy chóru, który dał wspaniały, pełen ekspresji koncert pieśni ukraińskich. Trzeba koniecznie dodać, że występ chóru "Potik" był zasługą współorganizatora imprezy, Anny Brzozowskiej. Artyści nie pobrali wynagrodzenia za koncert, a nawet partycypowali w kosztach przyjazdu i pobytu w naszej gminie.

 

Występ chóru przeplatały gawędy przedstawiające kulturę i historię mniejszości ukraińskiej. Pani Irena Oleszkiewicz, która na terenie gminy znalazła się w wyniku przesiedleń związanych z akcją "Wisła", barwnie opowiedziała o zwyczaju, który nadal kultywuje.

Pokazała oryginalny, haftowany ręcznik, który według zwyczaju ukraińskiego każde narodzone dziecko otrzymuje od swoich rodziców.

Ręcznik ten towarzyszy dziecku przez całe jego życie. Uczestniczy w każdym obrzędzie: chrzcie, ślubie aż do chwili pochówku. Pani Irena pieczołowicie kultywuje te tradycje, a prezentowany ręcznik jest oryginalny.

 

Ksiądz Piotr Gaborczak przedstawił historię ludności pochodzenia ukraińskiego, jej przesiedleń na tzw. Ziemie Odzyskane, poszukiwanie i odtwarzanie tożsamości kulturowej, pielęgnowanie tradycji i wyznania grecko - katolickiego.

Chór "Potik" dalej wspaniale śpiewał. Ich koncert był dużym wydarzeniem kulturalnym. Bardzo podobał się widowni, która przerywała ich popisy oklaskami.

Dodatkowo wystąpiła pięknie śpiewająca wokalistka Natalia Krenca z Polic

Prezes chóru Mirosław Stach

Oprócz wydarzenia artystycznego zgromadzona polska widownia mogła się zapoznać z barwnymi strojami ukraińskimi, muzyką, zwyczajami, kuchnią ukraińską, a dla ludności pochodzenia ukraińskiego impreza niosła wzruszenie i wspomnienia. Organizatorzy przygotowali teksty piosenek. Śpiewali więc wszyscy, bez względu na pochodzenie.

Muzycy z chóru okazali się niezwykle sympatycznymi osobami. Nic więc dziwnego, że wójt gminy mgr Ludwik Butkiewicz gorąco im podziękował za występ, w ich ojczystym języku.

 

Organizatorzy nie tylko zadbali o potrzeby duchowe. Było więc coś i dla ciała. Miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało swojski smalec, no i oczywiście serwowano tradycyjne ukraińskie pierogi.

Równolegle można było obejrzeć wystawę prac malarskich Anny Brzozowskiej , której korzenie rodzinne są na Ukrainie. Wystawione prace wysoko ocenił nasz rodzimy artysta malarz i plastyk Kazimierz Białek.

Autorka prac malarskich Anna Brzozowska

Kazimierz Białek i Anna Brzozowska

No,  a potem rozpoczęła się biesiada ukraińsko - polska z tańcami. Nastąpiła zmiana zespołu muzycznego. Do tańca, oczywiście po ukraińsku, przygrywał zespół muzyczny "Zorja", czyli "Zorza". Ale muzycy z chóru "Potik" w przerwach dołączali się do grania i wspólnego śpiewu.

Biesiada z tańcami zakończyła tę bardzo udaną imprezę, która powstała dzięki temu, że gminny Ośrodek Kultury przystąpił ze swoim projektem pt. "Poznaj kulturę sąsiada" do Programu Integracji Społecznej, realizowanego w gminie Stary Dzierzgoń w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich. GOK jako główny organizator zaprosił do realizacji projektu Annę Brzozowską, ks. Piotra Gaborczaka, Irenę Oleszkiewicz, Koło Gospodyń Wiejskich ze Starego Dzierzgonia. Dyrektor GOK bardzo dziękuje za pomoc w organizacji imprezy. Podziękowania kierujemy także do osób, które dodatkowo wsparli imprezę finansowo lub organizacyjnie:

  • Irena Oleszkiewicz,
  • Teresa Wanasz,
  • Jarosław Stawny,
  • Roman Wasilewski,
  • Józef Majewski,
  • Andrzej Czapliński,
  • Anna Brzozowska,
  • Stefan Górak,
  • ks. Piotr Gaborczak,
  • Krystyna Gajos,
  • Jadwiga Bubiec,
  • Maria Skibniewska,
  • Ludwik Butiewicz,
  • Jolanta i Ryszard von Pilachowscy,
  • Mirosław Stach,
  • Natalia i Jan Krenca,
  • Parafia grecko - katolicka w Suszu,
  • Marzena Piecek i KGW ze Starego Dzierzgonia.

 

Specjalne podziękowanie kierujemy do chóru "Potik". Wszyscy byliśmy urzeczeni koncertem i postawą chóru. Bardzo, bardzo dziękujemy.

Dyrektor GOK pragnie także podziękować swoim współpracownikom za przygotowanie imprezy i usunięcie jej "skutków": Renacie Grążąwskiej, Romanie Lewkowicz, Jolancie Brzozowskiej, Agnieszce Prokop, Danucie Sinko i Markowi Kordanowi.

Zmieniony ( Środa, 01 Lipiec 2009 17:00 )
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack

Stworzone dzięki Joomla! Valid CSS