StaroDzierzgonianie

Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzierzgoniu realizuje projekt pn. „Zespół Ludowy StaroDierzgonianie – nauka śpiewu i tańca wraz z wyposażeniem”. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”  w zakresie małych projektów objętego PROW na lata 2007-2013.

 

Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne

w Starym Dzierzgoniu

Reklama

Motławianki

Aniołki Buzanka

Festyn kończący "KOLoSa" i jednocześnie żegnający wakacje PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Niedziela, 21 Sierpień 2011 14:41

W sobotę, 27 sierpnia 2011 r., zorganizowaliśmy festyn kończący pierwszy etap programu "KOLoS", który realizowaliśmy wspólnie z Centrum "Euroszkolenia" w Gdańsku, od lutego bieżącego roku.

Zaprosiliśmy na niego wszystkich uczestników programu, ich rodziny, gości i wszystkich mieszkańców gminy. Chcieliśmy w ten sposób podziękować uczestnikom "KOLoSa" i jednocześnie pożegnać wakacje.

Na festyn przybył oczywiście Mariusz Kowalik z "Euroszkolenia", który razem z Andrzejem Czaplińskim był pomysłodawcą projektu i jego współrealizatorem. Wśród zaproszonych gości władze gminy reprezentowali: wicewójt Krzysztof Kosuda i przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Stary Dzierzgoń Mariusz Makowski.

Najpierw jednak, by wprowadzić wszystkich w festynowy nastrój, na scenie pojawili się: Kasia Przybysz, Ala Dubień, Max Cover i zespół wokalny "New Refren". Przez pierwszą godzinę festynu zabawiali wszystkich swoim śpiewem.

Kasia Przybysz i Max Cover

Ala Dubień

Zespół "New Refren" i Max Cover

Zespół "New Refren" - od lewej: Marlena Jędrzejak, Ada Majczyna, Natalia Balkiewicz i Ala Dubień

Realizatorzy projektu przygotowali także wystawę fotograficzną fotogramów wykonanych przez uczestników "KOLoSa". W specjalnym namiocie wyeksponowano 65 pięknych fotografii wykonanych na terenie gminy Stary Dzierzgoń oraz zaprezentowano pachnącą jeszcze drukiem książkę pt. Skarby Starego Dzierzgonia".

Zarówno wystawa jak i książka wzbudziły ogromne zainteresowanie. Publikacja Klubu Odkrywców Lokalnych Skarbów jest bowiem pięknie wydanym albumem promującym gminę Stary Dzierzgoń. Wszystkie fotografie wykonali uczestnicy projektu. Książka pt. "Skarby Starego Dzierzgonia" jest pierwszą książką po II Wojnie Światowej wydaną w gminie w takiej formie i w takiej szacie graficznej. Powstała dzięki programowi, który "Euroszkolenia" i nasz GOK zrealizowali przy pomocy tzw. środków unijnych. Wydrukowano 500 egzemplarzy książki, która trafi do bibliotek szkolnych, Gminnej Biblioteki Publicznej oraz do uczestników programu. Dodajmy, że książki nie można kupić i ma ona służyć promocji naszej gminy.

Publikacja Klubu Odkrywców Lokalnych Skarbów

Ponieważ festyn to było święto dzieci i młodzieży, która brała udział w projekcie, poproszono wszystkich na scenę. Mariusz Kowalik i Andrzej Czapliński opowiedzieli o założeniach projektu i że będzie on realizowany dalej. Wzięło w nim udział 30. uczestników podzielonych na dwie grupy: gimnazjalną i szkołę podstawową. Projekt opiewał na 20 osób ale grupy rozrosły się do pełnej trzydziestki. Każdy "KOLoSowicz" otrzymał torbę z prezentami. Były tam odtwarzacze MP 4, po dwie książki i dyplom. Dla najlepszych fotografów ufundowano jeszcze dodatkowe nagrody książkowe. Otrzymali je: Ala Dubień, Klaudia Rybińska i Łukasz Benedykciuk. Puzzle otrzymali najmłodsi uczestnicy: Wiktoria Prokop i Jakub Mysiakowski, a nagrody wręczali: wicewójt gminy Krzysztof Kosuda i radny Mariusz Makowski. W mowie końcowej wicewójt podziękował młodzieży i twórcom programu za przedsięwzięcie, które zakończyło się pełnym sukcesem.

Organizatorzy festynu nie zapomnieli także o poczęstunku dla wszystkich. Za zupełną darmochę - jak powiada Jurek Owsiak - można było zjeść pyszną grochówkę, ruskie pierogi, kiełbaskę z grilla, rogaliki, w wszystko to popić kawą lub napojami. Pyszności te przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Lubochowa i było tego tyle, że wszyscy uczestnicy festynu najedli się do syta. Mariusz Kowalik stwierdził nawet, że jedzenie to było "mistrzostwo świata".

Festyn trwał dalej. Żegnaliśmy wakacje. Na scenie pojawili się następni wykonawcy z GOK. Nasze najmłodsze wokaliski, śpiewające w duecie, zaśpiewały swoje piosenki. Paulinka Ratyńska i Dorotka Dziekońska bardzo sympatycznie prezentują się podczas występów. Najmłodsze "gwiazdki" zawsze wzbudzają zasłużony aplauz. Dziewczynki mieszkają w Kielmach i ich mamy są bardzo zaangażowane w karierę dziewczynek.

Wystąpił także duet, który jest częścią większej formacji wokalnej o nazwie "Wiolinki". Na festynie zaśpiewały: Julka Kaczyńska i Malwina Krajewska. We wrześniu, po wakacyjnej przerwie, wznowi próby reszta "Wiolinek", które tak na marginesie taże były uczestniczkami "KOLoSa".

Ponad godzinny koncert dał zespół wokalny "New Refren". Od miesiąca śpiewa w nim czwarta wokalistka - Ada Majczyna. Był to jej sceniczny debiut i wypadł on bardzo dobrze. Rośnie nam nowy zespół, który zastąpi słynny "Refren",  kończący powoli karierę. Solowy występ naszej "eksportowej" wokalistki Ali Dubień zakończył popisy wokalne zespołów z GOK.

Ada Majczyna

Marlena Jędrzejak

Natalia Balkiewicz

Ala Dubień

W tej części festynu niewątpliwą atrakcją były zawody sportowo - pożarnicze gminnych OSP. Zorganizował je zarząd gminny Ochotniczej Straży Pożarnej przy pomocy Państwowej Straży Pożarnej ze Sztumu. Startowały sekcje OSP z Myślic, Mortąga i Starego Dzierzgonia. Duży aplauz zebrała żeńska młodzieżowa sekcja z Myślic. Urocze dziewczęta dzielnie walczyły z opornymi wężami strażackimi.

Dodajmy, że zawody wygrała OSP z Mortąga i to ona zdobyła okazały puchar. Drugie były Myślice a trzeci Stary Dzierzgoń. Puchar otrzymały także dziewczęta z Myślic.

Ostatnie dwie godziny festynu to zabawa przy zespole "De - Tonacja". Arek Balkiwicz - frontmen zespołu - zachęcał do tańca ale chyba z powodu upału tańczących było niewielu i zespół grał koncert a uczestnicy festynu słuchali muzyki siedząc w cieniu.

Pogoda tego dnia była upalna. Nasi "KOLoSowicze" zaopatrzeni w aparaty wykonali mnóstwo zdjęć z festynu. Obszerny fotoreportaż opublikujemy wkrótce. Na festyn przybyła z Niemiec Renate Henrici, mieszkanka Starego Dzierzgonia jeszcze przed wojną. Była zachwycona projektem "KOLos" i poprosiła o kilka książek, ponieważ chce rozpropagować ją w Niemczech i Włoszech. Barwy festynowi nadawało nie tylko słońce ale także kolorowe stoiska.

Renate Henrici

Ponieważ projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych mieszkańców gminy, będzie realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury nawet po jego zakończeniu. Pozostał bowiem sprzęt fotograficzny i Klub Lokalnych Odkrywców Skarbów nie kończy działalności. Realizatorzy: "Euroszkolenia" z Gdańska i GOK, będą aplikować o jego kontynuację. Może tym razem powstanie film promujący gminę Stary Dzierzgoń.

Zmieniony ( Środa, 10 Luty 2016 07:22 )
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack

Stworzone dzięki Joomla! Valid CSS