StaroDzierzgonianie

Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzierzgoniu realizuje projekt pn. „Zespół Ludowy StaroDierzgonianie – nauka śpiewu i tańca wraz z wyposażeniem”. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”  w zakresie małych projektów objętego PROW na lata 2007-2013.

 

Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne

w Starym Dzierzgoniu

Reklama

Motławianki

Aniołki Buzanka

Dożynki Gminne 2012 - msza, część oficjalna PDF Drukuj Email
Wtorek, 04 Wrzesień 2012 17:32

Niedziela, 2 września 2012 r. upłynęła w Starym Dzierzgoniu pod znakiem Dożynek Gminnych połączonych z obchodami 700. lecia lokacji wsi Stary Dzierzgoń. O tym drugim wydarzeniu napiszemy osobno.

Przygotowania do Dożynek Gminnych rozpoczęlimy dużo wcześniej. Koleżanki z Gminnej Biblioteki Publicznej zajęły się dekoracjami. Powstawały m.in. słynne już nasze postacie ze słomy, dekorowano Gminny Ośrodek Kultury, scenę i przygotowywano elementy dożynkowe: chleby, koszyki z darami oraz dekorowano stoły dożynkowe.

Niedziela przywitała nas piękną, słoneczną pogodą, a uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza św. w miejscowym kościele koncelebrowana przez proboszcza parafii ks. kan. Antoniego Myjaka i ks. Tomasza Browarka. We mszy uczestniczyły poczty sztandarowe: OSP w Starym Dzierzgoniu i KŁ. "Knieja". Sześć sołectw wykonało wieńce dożynkowe, które znalazły się w świątyni i zostały tam poświęcone. Wieńce wykonały Koła Gospodyń Wiejskich w Myślicach, Przezmarku, Lubochowie, Starym Mieście, Starym Dzierzgoniu oraz sołectwo Tabory.

Starości dożynek, rolnicy z sołectwa Matule: Wioletta i Tadeusz Jurkiewicz wręczyli kapłanom chleb dożynkowy, który następnie podzielono i rozdano wiernym w kościele. Chlebem dzielili: wójt gminy Marek Turlej i ks. Tomasz Browarek.

Po wyjściu z kościoła uformowano korowód dożynkowy, prowadzony przez poczty sztandarowe, który przy śpiewie zespołu ludowego "Pasłęczanie" przemaszerował przez Stary Dzierzgoń na boisko przed GOK, miejsce obchodów dożynkowych.

Na boisku korowód dożynkowy przywitali konferansjerzy: Justyna Przybyszewska i Marek Czarnecki. Rozpoczął się obrzęd dożynkowy. Na scenę został zaproszony gospodarz dożynek, wójt gminy Marek Turlej. Starostowie dożynek: Wioletta i Tadeusz Jurkiewicz wręczyli wójtowi tradycyjny bochen chleba.

Następnie poszczególne sołectwa wręczyły swoje wieńce dożynkowe. Były to prawdziwe arcydzieła sztuki ludowej. Wszystkie wieńce uczestniczyły w konkursie wójta gminy na "Najpiękniejszy wieniec dożynkowy".

Wieniec z sołectwa Myślice

Wieniec z sołectwa Stary Dzierzgoń

Wieniec z sołectwa Lubochowo

Wienic z sołectwa Stare Miasto

Wieniec z sołectwa Przezmark

Wieniec z sołectwa Tabory

Następnie głos zabrał wójt gminy Marek Turlej, który podziękował rolnikom za ich trud. Potem, wspólnie ze starostami dożynek, podzielił się chlebem dożynkowym z licznie zgromadzonymi mieszkańcami gminy.

Wójt Marek Turlej

Starości dożynek: Wioletta i Tadeusz Jurkiewicz

Wśród licznych gości znalazł się starosta powiatowy Wojciech Cymerys, który także złożył życzenia dla rolników gminy Stary Dzierzgoń oraz dyrektor firmy Eni Polska Aldo Napolitano. Firma poszukuje gazu łupkowego w naszej gminie. Aldo Napolitano wręczył wójtowi "Łupek gazonośny" pochodzący z rdzenia odwiertu z głębokości 3000 m.

Wojciech Cymerys - starosta powiatu sztumskiego

Aldo Napolitano wręcza łupek

W dalszej części, komisja oceniła wieńce dożynkowe wydając "salomonowy" werdykt. Wszystkie wieńce otrzymały pierwsze miejsce i nagrody wójta gminy. W dożynkach powiatowych naszą gminę bedzie reprezentował wieniec ze Starego Dzierzgonia.

Występ reaktywowanego zespołu wokalnego z KGW Stary Dzierzgoń rozpoczął festyn dożynkowy, ale o tym napiszemy w osobnej relacji.

Zmieniony ( Środa, 05 Wrzesień 2012 09:30 )
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack

Stworzone dzięki Joomla! Valid CSS